Gradonačelnik Ganić danas je na sjednici Gradskog vijeća podnio Izvještaj o ostvarivanju politike Grada Visoko i aktivnostima Gradonačelnika kroz rad Gradskih službi uprave u 2023. godini, a što su vijećnici jednoglasno podržali, cijeneći pohvalnim sve što je do sada urađeno.
”Zatekli smo putnu infrastrukturu zapuštenu i u jako lošem stanju. Pored mnogo makadamskih puteva dosta je prisutno oštećenih i slabo održavanih puteva, jer istim se godinama nije posvećivala pažnja. Veliki dio naselja nema riješenu kanalizacionu mrežu, niti vodosnabdijevanje. Zbog velikog broja problema na terenu pokrenuli smo veliki broj javnih radova, a paralelno i izradu projekata koji treba da oslikaju viziju razvoja. Svakodnevno svi smo svjedoci realizacije različitih projekata iza kojih stoje sati i sati rada, priprema, analiza i realizacije. Grad Visoko više ne zaostaje za drugim općinama, naprotiv vratili smo stari sjaj kao centar regije kako u privrednom, poljoprivrednom, infrastrukturnom, kulturnom, ali i turističkom smislu. Pokrenuli smo razvoj Visokog, jer kontinuirano radimo i gradimo, pametno i sigurno na cijelom području našeg Visokog.” – kazao je gradonačelnik Ganić.
Gradonačelnik je nastavio svoje izlaganje izdvajajući određene aktivnosti i to kako slijedi:


Rezultat našeg rada sublimira se u evidentnoj činjenici da ni u 2023. godini nema ni jedan namet koji je ova Gradska uprava stavila na ”teret” našim građanima, ali jesmo pokrenuli razvoj Visokog u različitim segmentima.






Privrednici su partneri lokalne zajednice i generatori razvoja Grada kroz investicije, zapošljavanje naših građana, ali i kreiranje dodatnih vrijednosti za naš Grad. U Visoko se dolazi u posjetu, zapošljava, proizvodi, kupuje. Razvijamo infrastrukturu i pružamo podršku našim domaćim investitorima.

Grad Visoko prema podacima Službe za zapošljavanje ZDK kontinuirano bilježi broj zaposlenika, tako je 31.12.2020. godine broj zaposlenih iznosio 11037, a na dan 31.12.2023. godine 11294, što je 257 radnika više. Rezultat je to poboljšanja poslovnog okruženja, nastalog kao posljedica poboljšanja odnosa spram privrednika, novih investicija, ali i aktivnosti Gradske uprave u segmentu podrške novim biznisima.













Prepoznali smo socijalnu osjetljivost kao priliku za podršku različitim kategorijama naših građana i mnogo smo radili u tom pravcu. Izdvajamo finansijsku podršku:


























U radu javne uprave osigurali smo nepristrasnost u pružanju usluga (jednak pristup i tretman za sve), povećali broj državnih službenika što je značajno uticalo na profesionalniji odnos i pristup u radu. Omogućili smo participativnost, veću transparentnost i odgovornost u procesu pružanja usluga. Finansijski smo pružali podršku Javnim ustanovama i Javnim preduzećima kao bitnim gradskim potencijalom, te kroz određena Javna preduzeća investirali u različite infrastrukturne projekte (voda i i plin).
S ponosom ističemo da smo povećali broj matičara – državnih službenika i uveli termine za sklapanje braka svaki radni dan i subotom, te omogućili besplatno sklapanje braka četvrtkom.


Uveli smo red u oblasti urbanizma, te omogućili da se izdavanje građevinskih dozvola vrši bez obzira na političko opredjeljenje ili ime i prezime. Povećana je i efikasnost u radu. Od 157 zahtjeva za građevinsku dozvolu riješeno je 147. U 10 zahtjeva koji nisu rješeni nije dostavljena sva potrebna dokumentacija propisana urbanističkom saglasnošću ili je u toku plaćanje obračunatih naknada.

Za zaštitu i spašavanje naših građana i materijalnih dobara u 2023. godini uložili smo preko pola miliona KM, a kada posmatramo mandatni period bit će uloženo preko 2 miliona konvertibilnih maraka, što je do sada najveći iznos ulaganja u strukture Civilne zaštite po različitim osnovama.

Usljed vremenskih nepogoda grad/led, vjetra i obilnih padavina, te požara Odlukama Štaba civilne zaštite Grad Visoko je pružio jednokratnu podršku našim građanima (cca 200) za saniranje štete u iznosu od 150.009,70KM. Također, u svim vanrednim momentima Služba civilne zaštite je putem Službe za spašavanje iz ruševina i komunalne poslove koja je formirana u okviru JKP Visoko intervenisala 53 puta na terenu. Kontinuirano smo nabavljali materijal za zaštitu i spašavanje, te isti ugrađivali shodno potrebama i zahtjevima mjesnih zajednica.

Osigurali podršku od strane međunarodnih partnera da se izvrši deminiranje dvije lokacije ”Radovlje 4” koje se odnosi na Lisovo u površini 24.274m2 i ”MZ Kralupi – zaseok Čifluk 2” koje se odnosi na naselje Ratkovce u površini od 35.935m2.

Sumirajući sve iz predhodnih godina, a istine radi, zbog različitih zakonskih ograničenja koja utiču na brzinu djelovanja, nedostatka određenog kadra na početku madata za složene poslovne procese iz različitih oblasti (zatečen je određen broj stručnih ljudi, ali na pozicijama infrastrukture i javnih nabavki stanje je bilo jako loše), nedostatka adekvatne projektno-tehničke dokumentacije, te nedostatka finansijskih sredstava (zatečeni dug od 1,8 miliona i 2021. godina corona virusa gdje su zabilježeni smanjeni prihodi – gdje smo se borili za zdravlje svakog čovjeka i sredstva usmjeravali prema zdravstvu) nismo u potpunosti realizovali sve što smo planirali i zacrtali.

Međutim, posmatrajući urađeno u proteklom periodu i planirano u 2024. godini možemo zaključiti da smo ipak ostvarili zapažene rezultate u svom radu i realizovali značajan broj postavljenih ciljeva, te investiciono pokrenuli razvoj Visokog. Visoko je veliko gradilište i sigurno u svakom segmentu se izdvaja u odnosu na općine iz okruženja, a što ranije nije bio slučaj.

